4 Downlink IP40 100Base-TX PoE Gigabit Ethernet Switch MSG1005P
  • Highlight
    100Base-TX PoE Gigabit Ethernet Switch
    IP40 PoE Gigabit Ethernet Switch
    4 Downlink 5 Port POE Switch
  • Ports
    1 Uplink Gigabit Port +4 Downlink Gigabit Port
  • Input Power
    DC12-52V
  • Working Temperature
    -40~85 °C(-40~185 °F)
  • Place of Origin
    CHINA
  • Brand Name
    MESTECHS
  • Certification
    CE、FCC、RohS、ISO9001
  • Model Number
    MSG1005P
  • Minimum Order Quantity
    1
  • Price
    Negotiable
  • Packaging Details
    Common package
  • Delivery Time
    45 work days
  • Payment Terms
    T/T
  • Supply Ability
    200sets/week
Introduction
Features
● Reliable data transmission and long working life
● Supports full duplex or half duplex modes with automatic negotiation capabilities
● The network interface supports automatic cross recognition
● With store and forward mechanism, support a variety of protocols
● Power supply: DC 12-52V provides reverse connection protection
● Lightning surge protection (power supply) : 5000A(8/20 s)
Specification
Ports
5 RJ45 interface:
10/100/1000BASET (X) automatic detection, full/half duplex MDI/MDI-X adaptive
Network protocol
IEEE802.310BASE-TIEEE802.3i
10Base-T;IEEE802.3u;100Base-TX/FX;
IEEE802.3ab1000Base-T;IEEE802.3z1000Base-X;IEEE802.3x;
IEEE802.3af, IEEE802.3at
Applicable standards
EMI :FCC Part 15 Subpart B Class A,EN 55022 Class A
EMS:
IEC(EN)61000-4-2(ESD) : ±8kV contact discharge,±15kVair discharge
IEC(EN)61000-4-3(RS) : 10V/m(80~1000MHz)
IEC(EN)61000-4-4(EFT) : power:±4kV ; data cable: ±2kV
IEC(EN)61000-4-5(Surge) : power: ±4kV CM/±2kV DM ; data cable: ±2kV
IEC(EN)61000-4-6(radio frequency transmission) : 3V(10kHz~150kHz),10V(150kHz~80MHz)
IEC(EN)61000-4-16(Common-mode transmission) : 30V cont. 300V,1s
IEC(EN )61000-4-8
Shock :IEC 60068-2-27
Freefall :IEC 60068-2-32
Vibration :IEC 60068-2-6
Power
input:DC12-52V(Double power redundancy backup)
Access terminal: Phoenix terminal
Support built-in overstream 4.0A protection
Support backconnect protection
power dissipation < 3W
certification CE,FCC,RohS,ISO9001:2008
Working environment
Working temperature :-40~85 °C(-40~185 °F)
Storage temperature :-40~85 °C(-40~185 °F)
Relative humidity :5%~95%( NON-condensation)
Size 118 x 86x 39mm
Weight 0.36Kg
Mean failover time 300,000 hours
Protection grade IP40
PoE standard:
PoE : IEEE802.3af/ IEEE802.3at
PoE port : 1-4 ports support PoE
Output power :
MAX 15.4W (IEEE 802.3af)
MAX 30W (IEEE 802.3at)